Szukaj ofert dla przedsiębiorców

Zasady korzystania z bazy ofert

Kalendarz

  • pn
  • wt
  • śr
  • cz
  • pt
  • so
  • nd

Zaproponuj wydarzenie  »

Naukowcy z AWF pionierami w wykorzystaniu Nordic Walking w rehabilitacji kardiologicznej

Data publikacji: 2012-06-22

Nordic Walking to nie tylko jedna z ważnych form profilaktyki zdrowotnej, ale także coraz częściej element rehabilitacji leczniczej. Pierwsze kije Nordic Walking  trafiły  do siedziby  Katedry  Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, znajdującej się w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Kiekrzu, prosto z Finlandii. W 2003 roku przekazano 10 par kijów z firmy Exel i wtedy rozpoczęły się pierwsze próby związane z użytkowaniem ich w rehabilitacji chorych na serce.

Akcje promocyjne poświęcone wykorzystaniu Nordic Walking w profilaktyce i rehabilitacji chorób układu krążenia pracownicy Katedry prowadzili w trakcie corocznych obchodów Światowego Dnia  Serca, a także przy okazji kongresów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ku naszej radości ta nowa forma aktywności ruchowej znalazła i ciągle znajduje nowych entuzjastów zarówno w środowisku pacjentów, jak i wśród personelu medycznego.

W roku 2005 ukazała się pierwsza w świecie publikacja członków naszego zespołu, podkreślająca skuteczność tej nowej formy rehabilitacji. W tym samym roku nasze wyniki zaprezentowaliśmy na prestiżowych europejskich Kongresach, natomiast  w roku 2009 kolejne wyniki badań, dotyczące pacjentów we wczesnym okresie rehabilitacji po ostrym zespole wieńcowym zostały opublikowane w czasopiśmie o najwyższej światowej randze. W roku 2011 ukazała  się płyta z filmem dla pacjentów jak  poprawnie wykonywać ćwiczenia, a równocześnie przygotowaliśmy z pomocą wydawnictwa AWF w Poznaniu podręcznik przeznaczony zarówno dla początkujących adeptów Nordic Walking, ale także adresowany do profesjonalistów, którym staraliśmy się przekazać istotne medyczne aspekty tej formy wysiłku fizycznego .

Ruch zmniejsza ryzyko zawału serca aż o 40 procent.  AWF w Poznaniu ma  olbrzymie możliwości tworzenia atrakcyjnych treningów dla pacjentów wymagających różnych form aktywności. To szansa dla nich  by  trenować   pod okiem fachowców.  Atrakcyjne ćwiczenia w grupie sprawiają, że uczestnicy chętnie biorą w nich udział. Indywidualne treningi rzadko motywują do systematycznej pracy.

Niestety współczesna młodzież  uprawia sporty indywidualne. Kiedyś głównie trenowało się w drużynie. Powstawały więzi  trwające wiele lat. Obecnie panuje inna obyczajowość, brakuje więzi, trwa ostra rywalizacja.

Jako pracownicy  kierunku Fizjoterapii staramy się wypełnić lukę między powszechnym brakiem ruchu we współczesnym społeczeństwie, a sportem wyczynowym. Aktualne podejście do sportu to zaprzeczenie idei lansowanej przez Prof. E. Piaseckiego, patrona AWF w Poznaniu. Obecnie wiele osób fascynuje się pełnymi stadionami, tysiącami sprzedawanych biletów. Media wykreowały idoli, których należy oglądać siedząc przed telewizorem. Zamiast zachęcać ludzi do wysiłku, lansuje się wygodny tryb życia, który zabija. Patron naszej uczelni nie był  zwolennikiem ludzi siedzących na trybunach, lecz prowadzących aktywność fizyczną.

Niestety w ostatnich latach upadają kolejne kluby, a tereny które były terenami sportowymi oddaje się pod budownictwo mieszkaniowe.

Zamiast wydawać bajońskie kwoty na kolejne wymiany trawy na jednym stadionie, lepiej część tej kwoty przeznaczyć na dofinansowanie  małych klubów i sekcji sportowych, które umożliwiłyby rozwijanie sportu młodzieżowego w formie amatorskiej. Umożliwiłyby również jego rekreacyjne uprawianie osobom starszym. Współczesny sport wyczynowy bazujący na ekstremalnie ciężkich treningach, coraz mniej ma wspólnego ze zdrowiem.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne donosi, że spośród norweskich maratończyków narciarskich w 56 roku życia, aż 16 procent ma napadowe migotanie przedsionków. W przeciętnej populacji to schorzenie dotyczy 2 procent pacjentów w tym okresie życia. Można więc powiedzieć, że  aktywność fizyczna, aby przynosiła lepszą jakość życia jest niezbędna, ale musi być wykonywana z umiarem i pod fachowym nadzorem.

W Anglii po drugiej wojnie światowej w ogóle nie występowała cukrzyca II typu. Aktualnie 20 procent populacji dorosłych  ma problem z cukrzycą. Głównym powodem tej sytuacji  jest spadek aktywności fizycznej.

Mimo, iż w ostatnim czasie ciągle słyszymy, że współczesna młodzież będzie żyła dłużej niż nasze pokolenie mam w tym zakresie wielkie wątpliwości.

Zaniedbano to, co decyduje o względnie długim życiu. Zwiększenie przypadków zachorowań na cukrzycę, to efekt z jednej strony poprawy dobrobytu, a z drugiej – brak wysiłku fizycznego. Nie wiadomo także na ile czynniki zewnętrzne przyczyniają się do powstawania nowotworów. Ludzie umierają w znacznie  młodszym wieku, niż można by oczekiwać. Z jednej strony korzystnie zmienia się przekrój wiekowy pacjentów zapadających na choroby układu krążenia, z drugiej zwiększa się ryzyko urazów i upadków, prowadzących do bardzo poważnych powikłań.

Zaniedbana została dbałość o tzw. gibkość. Wszyscy fascynują  się poziomem siły i nienagannym stanem mięśni, zapominając o ćwiczeniach trenujących elastyczność, wytrzymałość i poczucie równowagi,  decydujących o sprawności w średnim i starszym wieku. W siłowniach ćwiczy się masę mięśniową, która w dzisiejszych czasach nie jest nam potrzebna, bo nie wykonujemy już prac wymagających wielkich obciążeń. Powinniśmy również uczyć ludzi jak upadać, a nie tylko chronić ich  przed upadkiem.

Wysiłek fizyczny powinien być takim samym lekiem, nawet ważniejszym niż środki farmakologiczne. Tego jednak nie chce zrozumieć Narodowy Fundusz Zdrowia. Rozwiązanie wydaje się jedno. Brak skierowania chorego na rehabilitację ruchową oraz brak wykorzystania wysiłku fizycznego w profilaktyce chorób cywilizacyjnych powinien być traktowany jako błąd w sztuce lekarskiej.

Na podstawie wywiadu do AWF Press z Prof. Piotrem Dylewiczem, kierownikiem Katedry Rehabilitacji Kardiologicznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, byłym ordynatorem Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Na potrzeby WPI zredagowała:

Małgorzata Krzyżanowska-Szejner

promotor przedsiębiorczości akademickiej, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

 

Zabrania się kopiowania, przerabiania całości lub fragmentów utworu w celu ich dalszej publikacji bez uprzedniej zgody autora artykułu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Akademii Wychowania Fizycznego na WPI


Przeczytaj inne artykuły o AWF w Poznaniu:

Rola aktywności ruchowej w kształtowaniu postaw prozdrowotnych u dzieci i młodzieży szkolnej.

Lichenoindykacyjna ocena oddziaływania wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego...

„Healthy children in sound communities  - Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności”

Szansa dla przedsiębiorczych

Nordic Walking  marsz ku zdrowiu

Strategia rozwoju turystyki w Poznaniu do 2030 roku

Katedra Biomechaniki

Akademia Koncentracji

Badania diagnostyczne uzdolnionej sportowo młodzieży

Odkrywcze badania w Zakładzie  Neurobiologii AWF

Zakład Higieny AWF w Poznaniu - prowadzona problematyka badawcza i osiągnięcia

Promotorskie badania w Zakładzie Biologii i Ochrony Środowiska AWF

Wpływ sposobu  żywienia i aktywności fizycznej  na powstawanie chorób dietozależnych u dzieci w wieku przedszkolnym - projekt interwencyjny

Więcej ruchu dla dzieci - Zakład Metodyki Wychowania Fizycznego pracuje nad tym jak to zrobić

Licealista z chorym kręgosłupem

Drukuj artykuł